czwartek, 9 września 2010

Porady: Budowanie wiezi z psem cz. 1

ZABAWA



Zbudowanie więzi emocjonalej z pupilem w przypadku psów adopcyjnych jest szczególnie ważne.



Niektóre rasy szybko aklimatyzują się w nowym otoczeniu i dlatego tak ważne jest zbudowanie odpowiednich skojażeń emocjonalnych z nową rodziną już od pierwszych dni pobytu w nowym domu. Bardzo ważne jest wprowadzenie rożnego rodzaju zabaw, stymulujących zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Rozładujemy w ten sposób część napięcia, podniesiemy ogólne samopoczucie psa.

Pomoże to nam rownież w budowaniu więzi z wlaścicielami, nauki koncentracji, skupienia i posłuszeństwa. Zaspokoi rownież potrzebę kontaktów socjalnych psa.

Proponowane zabawy:

Gryzienie/żucie - umożliwienie psu zabawy polegającej na gryzieniu i żuciu jest doskonałą metodą rozładowania napięcia. Ta forma zabawy może być wykorzystywana w chwili nieobecności własciciela bądź momentach kiedy nie możemy się psem zajać. Należy psu dostraczyć różnego rodzaju gryzaki, prasowane kości, sznurki dostępne w sklepie zoologicznym. Bardzo dobrze sprawdza się rownież Kong, do środka którego możemy włożyć kilka kulek suchego jedzenia lub innych przysmaków.


Ta forma aktywności jest jednym z elementów rozwiązania problemu z gryzieniem przedmiotów pozostawionych przez właścicieli, aby mieć pewność że pies w trakcie nieobecności opiekunów skupia się na gryzieniu przeznaczonych do tego celu rzeczy, przedmioty które chcemy ochronić należy spryskać płynem przeciwko obgryzaniu przedmiotów.


W chwilach gdy pies zostaje sam w domu możemy wykorzystać silnie rozwinięty zmysł węchu. Przed wyjściem z domu należy pochować różnego rodzaju niespodzianki (np. świnskie ucho, gryzaki, kulki suchej karmy czy zabawki przeznaczone do gryzienia) w łatwo dostępnych miejscach. Połączenie tego typu aktywności z zamiłowaniem do żucia pozowli na zabicie nudy i odwrócenie uwagi psa od takich rzeczy jak dywan, nogi od stołu, itp. podczas samotnie spędzanych chwil w domu.
Zabawy z piłeczką - pozwalają zaspokoić niezwykle silnie roziwnięty instynkt pogoni rozładowując doskonale napięcie i spalając duże pokłady energi.
Aportowanie - jest rownież świetną metodą na budowanie więzi między psem a właścicielem. W trakcie zabawy warunkuje się przyjemna relacja emocjonalna polegająca na połączeniu powrotu do wlaściciela z czymś przyjemnym. Ułatwia to naukę przychodzenia na zawołanie, pomaga w nauce koncentracji i współpracy psa z człowiekiem.

Szarpanie/przeciaganie - psy wyjątkowo lubią zabawy polegające na szarpaniu i przeciąganiu się sznurkowa zabawką. Również ta aktywność pozwala na prezentowanie psu naturalnych wzorców zachowań opartych na częsci łańcucha łowieckiego.
Bardzo ważne jest w przypadku tej formy zabawy nauczenie psa komendy – puść. Używamy jej w chwili gdy naszego psa zbyt mocno poniosą emocje.
Rownież ważna uwaga: podczas tej zabawy psy bardzo często warczą, nie należy mylic tego z agresją! Warczenie jest wyrazem silnego pobudzenia i radosnego podniecenia.



Małgorzata Kozłowska DipCabt, behawiorysta czlonek COAPE, CAPBT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz